Profilaktyka stomatologiczna

Mimo iż codziennie czyścimy zęby stale odkłada się na nich płytka nazębna. Płytka nazębna jest cienkim nalotem bakteryjnym, który ciągle tworzy się na powierzchni zębów.

Płytka nazębna jest odpowiedzialna za dwie najczęściej występujące choroby jamy ustnej: próchnicę zębów oraz choroby dziąseł. W ślinie każdego człowieka znajdują się miliony bakterii. Te bakterie przywierają do powierzchni zębów i szybko namnażają się tworząc płytkę nazębną.

 

KAMIEŃ NAZĘBNY

Tworzy się w momencie, gdy wapń zawarty w ślinie łączy się z płytką nazębną, powodując jej twardnienie. Kamień nazębny może być usunięty tylko przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Regularne i skuteczne usuwanie płytki nazębnej jest najlepszym sposobem zapobiegania formowania się kamienia nazębnego.

Gdy kamień nie jest regularnie usuwany zaczyna ciemnieć. Dotyczy to głównie osób palących papierosy i pijących dużo kawy, herbaty i ciemnego wina. Zabieg usunięcia osadu jak i kamienia wykonuje się zwykle co pół roku, u części pacjentów należy wykonywać częściej, u innych rzadziej, zależy to od cech indywidualnych.

 

W naszym gabinecie oferujemy pełen wachlarz  zabiegów z zakresu profilaktyki zdrowia jamy ustnej.

 

SCALING ULTRADŹWIĘKOWY

Wykonywany  przy użyciu aparatu emitującego ultradźwięki, które rozkruszają kamień nad i poddziąsłowy docierając nawet do trudno dostępnych miejsc. Zabieg kończy się wygładzaniem powierzchni zębów. W naszym gabinecie zabieg ten wykonują odpowiednio przeszkolone higienistki.

 

PIASKOWANIE ZĘBÓW

Zabieg ten polega na usuwaniu drobin kamienia nazębnego i osadów,  które znajdują się na powierzchni zębów. Przy wykorzystaniu specjalnego proszku przypominającego wyglądem piasek, a także za pomocą sprayu wodnego. Substancje te uderzają pod odpowiednim ciśnieniem w powierzchnię zębów usuwając z nich zanieczyszczenia płytki nazębnej.

Zabieg ten jest szczególnie zalecany pacjentom po usunięciu kamienia nazębnego skalerem ultradźwiękowym celem dokładniejszego oczyszczenia powierzchni zębów.

Piaskowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym, jest też całkowicie nieszkodliwym dla tkanek zęba i dziąseł.

Po wykonanym zabiegu piaskowania obowiązuje tzw. 48 - godzinna biała dieta, w tym czasie należy wystrzegać się kawy, herbaty, papierosów, ciemnych soków i innych "kolorowych" napojów i pokarmów.

 

FLUORYZACJA

Na fluoryzację składa się: lakowanie, lakierowanie oraz fluoryzacja kontaktowa.

 

LAKOWANIE

Zabieg ten dotyczy zębów trzonowych u dzieci i młodzieży. Jest to zabieg zabezpieczający bruzdy świeżo wyrżniętych zębów przed próchnicą. Zabieg ten wykonuje się przy pomocy laków o wysokim stężeniu fluoru.

 

LAKIEROWANIE

Przed aplikacją lakieru, dokładnie oczyszcza się szczoteczką wszystkie powierzchnie zęba. Na suche i oczyszczone zęby aplikatorem nakłada się preparat. Z reguły lakier twardnieje w środowisku jamy ustnej tworząc przeźroczystą błonkę. Zaletą lakierów fluorkowych jest długie utrzymywanie się na powierzchni zęba i długotrwałe uwalnianie fluoru.

Zabieg lakierownia wykonuje się w zależności od skłonności do próchnicy. Przy średniej skłonności lakierowanie wykonuje się dwa razy w roku, czyli co 6 miesięcy. Przy większej podatności do próchnicy zabieg wykonuje się 4 razy w roku, co trzy miesiące. Jednak zawsze należy pamiętać, że o każdym zabiegu i wskazaniach do jego wykonania decyduje lekarz.

 

FLUORYZACJA KONTAKTOWA

To kilkuminutowe lub kilkunasto minutowe zabiegi z zastosowaniem miękkich nakładek nazębnych wypełnionych żelem fluorowym. Mają na celu zwiększenie stopnia twardości szkliwa zęba oraz jego odporności na działanie kwasów bakteryjnych i regenerację drobnych uszkodzeń mechanicznych i ognisk odwapnienia.