Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem próchnicy i chorób miazgi zębów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod i materiałów, wypełnienie wykonane jest w bardzo estetyczny i trwały sposób, a sam zabieg jest zupełnie bezbolesny.

Zastosowanie materiałów mikrohybrydowych Filtek z250 oraz nanokompozytów Filtek supreme XT firmy 3M ESPE pozwala na uzyskanie koloru wypełnienia identycznego z kolorem zęba pacjenta. Połysk i dopasowanie koloru są doskonałe.

Materiały te pozwalają w wielu przypadkach na kosmetyczną odbudowę zęba zakwalifikowanego przez innych lekarzy do odbudowy za pomocą korony protetycznej, która jest znacznie droższym rozwiązaniem. Do estetycznej odbudowy zębów służy również Ariste materiał nanokompozytowy.

Obecnie wiele zębów skazanych na usunięcie da się wyleczyć.

Jest to możliwe dzięki wąskiej dziedzinie stomatologii zwanej endodoncją. Leczenie endodontyczne to nic innego jak leczenie kanałowe. Wykonywane jest w ramach pogotowia stomatologicznego, czyli w sytuacjach, gdy ząb boli z powodu zapalenia miazgi, zgorzeli, zaostrzenia się zmiany okołowierzchołkowej albo zranienia miazgi spowodowanego urazem.

Leczenie to w dużym uproszczeniu i nie zagłębiając się w szczegóły polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory i korzeni zębów,a następnie szczelnym wypełnieniu materiałami specjalnie do tego celu stworzonymi.

Nasza klinika wyposażona jest w nowoczesny sprzęt do leczenia endodontycznego.

Urządzenie RAYPEX pozwala na precyzyjne określenie długości kanału. Dzięki niemu możemy opracować i wypełnić kanał korzeniowy precyzyjnie do końca, co jest podstawą skutecznego leczenia.

Mikromotor endodontyczny z regulowanym momentem obrotowym i system narzędzi niklowo-tytanowych M-TWO pozwala udrożnić i opracować nawet najbardziej zakrzywione kanały.

Rentgen stomatologiczny daje możliwość kontrolowania przebiegu leczenia kanałowego oraz weryfikowania jego prawidłowości.

Po ostatecznym wypełnieniu kanałów  możemy przystąpić do odbudowy korony zęba materiałami wypełnieniowymi lub bardzo często koroną protetyczną. Tak przeleczony ząb ma szansę służyć jeszcze przez wiele, wiele lat. Leczenie endodontyczne jest pracochłonne i czasochłonne. Wymaga specjalistycznego, drogiego oprzyrządowania oraz wiedzy i umiejętności. I dlatego też nie jest tanie.

Czasem zdarza się, że pomimo wcześniej przeprowadzonego leczenia kanłowego zęby wymagają powtórnego leczenia. Objawem wskazującym na taką konieczność może być ból a czasem widać to tylko na zdjęciu rentgenowskim w postaci ciemnej "plamy" w okolicy wierzchołka korzenia.

Po powtórnym opracowaniu i dokładnym wypełnieniu kanałów zęba kość odbudowuje się i zmiany wokół wierzchołka korzenia cofają się.

Alternatywą dla leczenia endodontycznego jest usunięcie chorego zęba. Bardzo często jest to poważny dylemat dla pacjenta: czy usunąć ząb i mieć szybko i tanio (lub bezpłatnie) "problem z głowy", czy też "skazywać się" na dość kosztowne leczenie i ratować ząb. Ostateczną decyzję oczywiście podejmuje pacjent, tym nie mniej ekstrakcja zęba najczęściej nie rozwiązuje problemu.

Prawdziwe problemy pojawiają się po usunięciu zęba!

Brak zębowy należy uzupełnić protetycznie - mostem lub chirurgiczno-protetycznie - implantem.

Zaniechanie tego może doprowadzić do "wysuwania" się zębów przeciwstawnych, przesuwania i obracania się zębów sąsiadujących i zaniku kości, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty kolejnych zębów.

Nie uzupełnione braki zębowe mogą być także przyczyną zmian w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego i upośledzenia żucia.